Sekcijas sēde LU Juridiskās fakultātes VI starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros

2016.gada 16.-17.novembrī norisinājās Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes VI starptautiskā zinātniskā konference "Konstitucionālās vērtības mūsdienu tiesiskajā telpā", pulcējot ievērojamākos juridiskās domas un zinātnes pārstāvjus no daudzām Eiropas Savienības dalībvalstīm, Latvijas Universitātes partnerinstitūcijām un organizācijām. Konferenci ievadīja plenārsēde, aptverot plaša spektra jautājumus ar būtisku nozīmi starptautiskajā telpā. Darbs ar mutiskiem un stenda referātiem turpinājās deviņās sekcijās. Notika arī īpaša, valsts pētījumu programmas projekta "Ilgtspējīga tautsaimniecības transformācijas tiesiskā ietvara efektivitātes paaugstināšanas modeļa izstrāde" sekcijas sēde "Juridiskās personas kā tiesvedības procesu dalībnieki un to tiesības uz taisnīgu procesu". "Mūsdienu tiesiskās dzīves realitāte arvien aktīvāk liek apzināt jautājumus, kas saistīti ar juridisko personu tiesisko statusu, tai skaitā tiesisko atbildību un tiesisko aizsardzību. Juridiskās personas arvien biežāk iesaistās procesos kā aktīvi procesa dalībnieki, tai skaitā to procesu veidos, kuri agrāk neparedzēja tik aktīvu juridisko personu iesaistīšanos, kā piemēram publisko sodu jomā. Šāda situācija izraisa interesi un rada pamatu veikt padziļināts pētījumus, lai apzinātu esošo situāciju, aktualizētu problēmjautājumus un ieteiktu to risinājumus. Viens no aktualizējamiem jautājumiem ir juridisko personu tiesības uz taisnīgu procesu. Nav noliedzams, ka vispārīgi šādas tiesības juridiskajām personām, kā ikvienam procesa dalībniekam, ir piemītošas. Tomēr ne vienmēr ir skaidrs un saprotams to saturs un atsevišķi uz fiziskajām personām neapstrīdami attiecināmi taisnīga procesa aspekti, attiecībā uz juridiskajām personām vairs nav tik skaidri. Šiem un citiem aktuāliem juridisko personu kā procesa dalībnieku tiesiskā statusa aspektiem veltīta konferences šīs sekcijas darbība." informē sekcijas vadītāja, profesore Ārija Meikališa. Konferences sekcijas ietvarā nolasīti šādi referāti:
  • Anita Rodiņa, Dr. iur., Asoc. prof.
    Juridiska persona Satversmes tiesā: realitāte un izaicinājumi
  • Vadims Mantrovs, Dr. iur., Doc.
    Regresa prasības regulējums Latvijā OCTA ietvaros
  • Edvīns Danovskis, Dr. iur., Doc.
    Vainas nozīme administratīvajās tiesībās
  • Kristīne Strada-Rozenberga, Dr. iur., Prof.
    Juridiskā persona un nevainīguma prezumpcija kriminālprocesā
  • Jānis Maizītis, Mg. iur., Vieslekt.
    Juridisko personu koleģiālie lēmumi un tiesības uz taisnīgu tiesu
  • Gunārs Kūtris, Mg. iur., Lekt.
    Juridiskās personas interešu pārstāvība dažādos procesuālajos statusos
  • Ārija Meikališa, Dr. iur., Prof.
    Preventīvo piespiedu līdzekļu piemērošana
Izstrādāts stenda referāts:
  • Jekaterina Makurina, Mg. iur., Doktorante
    Aresta uzlikšanas juridiskās personas mantai specifka un juridiskās personas tiesības nepamatota aresta uzlikšanas gadījumā
Sekcijas dalībnieku zinātniskie raksti izdoti anonīmi recenzētā rakstu krājumā.   Konferences mājaslapa