Rakstu krājums un konference par godu Kriminālprocesa likuma desmitgadei

2005.gada 21.aprīlī Saeima pieņēma daudzu gadu garumā izstrādāto Kriminālprocesa likumu. Jaunais likums stājās spēkā 2005.gada 1.oktobrī, nomainot no padomju perioda spēkā esošo, 1961.gadā pieņemto Kriminālprocesa kodeksu. „Atzīmējot Kriminālprocesa likuma desmitgadi, radās ideja par kādu paliekošāku ieguldījumu - konferenci un monogrāfisku rakstu krājumu par jautājumiem, kas bijuši aktuāli kriminālprocesā pēdējo desmit gadu laikā, ir aktuāli šobrīd un prognozējami saglabās vai iegūs aktualitāti tuvākajos gados,” tā par likuma jubilejas gadā notikušajām norisēm stāsta Latvijas Universitātes (LU) profesore Ārija Meikališa, rakstu krājuma «Kriminālprocesa likumam - 10: pagātnes mācības un nākotnes izaicinājumi» zinātniskā redaktore. Iecere rezultējusies rakstu krājumā ar iepriekš nepublicētiem referātiem, savukārt 2016.gada 16.decembrī, LU Juridiskās fakultātes konferenču zālē notikušajā konferencē «Kriminālprocesa likumam - 10: pagātnes mācības un nākotnes izaicinājumi» izdevuma autoru kolektīvs referēja par tobrīd aktuālajiem kriminālprocesa jautājumiem. Izdevuma tapšanai uzrunāti cilvēki, kuri pēdējo desmit gadu laikā bijuši saistīti ar kriminālprocesa pētniecību – izstrādā vai jau aizstāvējuši disertācijas, vai arī publicējuši uzmanību raisošas kriminālprocesa jautājumiem veltītas publikācijas. Pateicoties aicināto juristu atsaucībai, 24 autoru raksti par mūsdienu kriminālprocesa aktualitātēm Latvijā nu nodoti lasītāju vērtēšanai. Autori pārstāv gan akadēmiskās institūcijas (LU, Rīgas Stradiņa universitāti, Rēzeknes augstskolu), gan arī juridiskās prakses iestādes – Saeimu, Augstāko tiesu, prokuratūru, advokatūru. Grāmata izdota oficiālā izdevēja „Latvijas Vēstnesis” Grāmatu apgādā. Izdevums tapis ar Valsts pētījumu programmas „Tautsaimniecības transformācija, gudra izaugsme, pārvaldība un tiesiskais ietvars valsts un sabiedrības ilgtspējīgai attīstībai – jaunas pieejas ilgtspējīgas zināšanu sabiedrības veidošanai (EKOSOC-LV)” atbalstu.